Niobe Hakkında

İnternet insanların her geçen gün gittikçe artan "üretilen bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma" istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Ülkemizin bu teknoloji ile 90 lı yılların sonlarına doğru, sayılı birkaç kuruluş tarafından kullanılması ile tanışmıştır.

2000 yılına gelindiğinde Türkiye’de 1.300.000 adet olduğu tahmin edilen internet kullanıcısı bulunmakta ancak sayının hızla artış göstermesine rağmen internet yayın sitelerinin yüksek olan maliyetleri, kullanıcı sayısı artışı bakımından önemli bir engel olmaktaydı.

Niobeweb olarak biz o yıllarda Türkiye'de çok yüksek fiyatlarla verilen bu hizmetlerin, ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan daha düşük maliyetlerle ve kaliteden ödün vermeden sağlanabileceği düşüncesi ile Niobe Telekom adı altında 2000 yılı nisan ayında faaliyetlerimize başladık. 2003 yılına geldiğimizde Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 5.000.000 adede ulaştı. Aynı yıl Niobe Telekom Türkiye'de faaliyet gösteren hosting firmaları arasında en fazla alan adı (Domain) barındıran ilk 10 firma sıralamasında yerini aldı.

Geride bıraktığımız 10 yıllık süreç içerisinde Ripe üzerinden LIR yetkisi sahibi olan Niobe Telekom Microsoft ile SPLA anlaşması yaparak veri merkezinde her türlü Microsoft lisansını müşterilerine kiralama yetkisine sahip olmuştur. Ayrıca TR uzantılı domainler için yönetim yetkisini elinde bulunduran Orta Doğu Teknik Üniversite'nin Kayıtlı Operatörü olan Niobe Telekom, müşterilerine tr domainler içinde online yönetim ve alım imkânı sağlamaktadır. 2010 yılı başında Fujitsu ile beraber yapılan çalışmalar neticesinde Blade Server ve Storage yatırımı yaparak, Türkiye'de blade server üzerinde ilk kez hosting hizmeti vermeye başlayan birkaç kuruluştan biri olmuştur.

Günümüzde 35 milyonu geçen internet kullanıcının olduğu ülkemizde, her geçen gün geliştirdiğimiz altyapımız ile 20 binden fazla hosting ve alan adına ev sahipliği yapabilmenin gururu ve onurunu taşımaktayız.